Nikos Galis – vienas garsiausių visų laikų Graikijos krepšininkų. Nors graikas tik 183cm ūgio, tačiau tai nesutrukdė jam tapti vienu geriausių ne tik Graikijos, bet ir visos Europos krepšinio žaidėjų.

Nikos Galis biografija:

Nikos Galis gimė 1957 m. JAV, imigrantų iš Graikijos šeimoje. Jo tėvas buvo neblogas boksininkas, todėl ir Nikos Galis iš pradžių pradėjo lankyti bokso treniruotes. Tačiau jo motinai nepatiko jį dažnai matyti prakirstu veidu, todėl vaikis išbandė kitą sportą – krepšinį. Augdamas Naujajame Džersyje, jis nuolatos kaimynystėje žaisdavo krepšinį su vyresniais vaikais ir nugalėdavo juos. Tai buvo kelio pradžia į šlovę.

Nikos Galis NBA

Sėkmingai žaidęs Seton Hall‘o universitete (paskutiniaisiais metais pelnydavo vidutiniškai po 27,5 tšk.), Nikos Galis buvo pašauktas 1979 m. NBA naujokų biržoje. „Boston Celtics“ jį pasirinko ketvirtajame rate, 68 šaukimu. Tačiau karjera stipriausioje krepšinio lygoje nesusiklostė. Dėl patirtų traumų priešsezoninėje treniruočių stovykloje, komanda atsisakė jo paslaugų.

Vėliau, legendinis „Boston Celtics“ treneris Red‘as Auerbach‘as pripažino, kad viena iš didžiausių jo karjeros klaidų buvo N. Galio nepasilikimas komandoje. Tuomet krepšininko keliai pasuko į Graikiją. Nors žaisdamas Graikijoje buvo gavęs keletą pasiūlymų išvykti už Atlanto, Nikos Galis juos atmetė, o viena iš priežasčių buvo ta, jog rungtyniaudamas NBA jis negalėtų atstovauti Graikijos rinktinei.

Nikos Galis karjera Graikijoje

183 cm ūgio krepšininkas universiteto metais žaidė įžaidėjo pozicijoje, tačiau pradėjęs profesionalo karjerą tapo atakuojančiuoju gynėju. Dėl to Nikos Galis buvo ne tik taškų rinkėjas, tačiau ir sugebėdavo atrasti laisvus komandos draugus. Tiesa, atvykęs į Graikiją pirmąjį sezoną buvo priverstas praleisti. Jis dar nebuvo gavęs Graikijos pilietybės, o žaisti legionieriams šalies lygoje nebuvo leidžiama.

Salonikų Aris komandoje 1979–1992

Jau pirmajame sezone vilkint Salonikų „Aris“ klubo marškinėlius, Nikos Galis rinko vidutiniškai po 31,4 tšk. o antrajame – net 44 tšk. Graikijos čempionate. Nors Nikos Galis žaidė įspūdingai, tačiau komanda ne visuomet triumfuodavo lygoje. O prie komandos prisijungus kitai žvaigždei P. Giannakiui, „Aris“ pradėjo tiesiog dominuoti.

Nuo 1984 m. per 7 sezonus, Salonikų komanda laimėjo septynias Graikijos pirmenybes ir penkis kartus – šalies taurę. N. Galio vedama komanda pradėjo taip mušti varžovus, jog kildavo klausimas ar per sezoną jie nors kartą patirs pralaimėjimą. O „Aris“ pralaimėdavo ne kasmet. 1985 m. jie pradėjo įspūdingą 81 pergalės iš eilės seriją, kuri nutrūko tik 1988 m. pabaigoje.

Nenugalimasis „Aris“ taip įsisiautėjo, kad paprasta pergalė nebetenkindavo ir varžovus buvo stengiamasi tiesiog sutraiškyti. Poros pergalių skirtumas vos nepasiekė šimto taškų. 1986 m. „Near East“ komandą N. Galis ir kompanija sumindė 91 taško skirtumu (153:62), o kitame sezone „Ionikos“ klubą – 89 taškais (153:64).

N. Galiu reidais link varžovų krepšio, taikliais metimais iš įvairių distancijų, sugebėjimu ilgai išsilaikyti ore, žavėjosi visas pasaulis. Legendinis A. Sabonis apie N. Galį yra sakęs: „Aš jaučiu, jog jeigu Nikos Galis nori pelnyti taškus – jis pelnys, nesvarbu ką varžovai darys“. Dar vienas nuostabus krepšininkas kroatas D. Petrovičius teigė: „Jeigu aš esu velnio sūnus, tuomet Nikos Galis yra velnias“.

Graikijos rinktinėje Nikos Galis žibėjo ne mažiau nei klube. Kuomet Graikijos rinktinė žaidė draugiškas rungtynes su Pietų Karolinos universitetu, kuriame tuo metu rungtyniavo M. Jordan‘as, N. Galis įmetė 50 taškų. Po rungtynių, M. Jordan‘as sakė, jog nesitikėjo sutikti taip gerai puolančio krepšininko iš Europos. 1987 m. Graikijos rinktinė iškovojo aukso medalius Europos čempionate, o Nikos Galis tapo turnyro naudingiausiu žaidėju, finale Sovietų Sąjungai įmetęs 40 taškų.

Po dvejų metų kitame Europos čempionate Nikos Galis pasipuošė sidabro medaliais. Ypač dramatiškose rungtynėse pusfinalyje, kuomet krepšininkas pelnė 45 taškus, graikai nugalėjo Sovietų Sąjungą su Š. Marčiulioniu ir A. Saboniu priešakyje, 81:80.

O pergalės Graikijos lygoje tapo kasdienybė. Todėl Salonikų „Aris“ žaidėjai, treneriai ir vadovai nukreipė dėmesį į tarptautinę areną. Aišku, varžovai Europoje laukė grėsmingesni. Jog prasispraustų į Europos elitą, Salonikų komandai trūko nedaug. Susistiprinus S. Subotičiumi, „Aris“ ekipai atsivėrė dar daugiau galimybių. N. Galio komanda tris sezonus iš eilės pateko į Europos čempionų taurės pusfinalį. Tačiau jo taip ir neįveikė.

Nors Graikijos pirmenybėse intrigos buvo nedaug, varžybų lankomumas nemažėjo. Priešingai – kuomet Salonikų komanda vykdavo į mačus išvykoje, tribūnos tiesiog lūždavo nuo žiūrovų. Varžovų sirgaliai ateidavo pasižiūrėti spektaklio, kurį kuria N. Galis. Virtuoziški metimai tiesiog įkaitindavo publiką ir jiems buvo visai nesvarbu, kad šis žaidėjas jų komandai gali atseikėti ir pusšimtį taškų. „Aris“ klubo varžovų gerbėjai nuolatos palydėdavo N. Galį aplodismentais.

Tūkstančiai vaikų, stebėdami N. Galio žaidimą, svajojo, kad kada nors bus tokie kaip jis. Tačiau ir tuometiniai žaidėjo turėjo ko pasimokyti iš šio fenomeno. Krepšininkai, kurie kartu rungtyniavo su N. Galiui rinktinėje, teigė, kad Nikos tiek išliedavo prakaito per treniruotes, jog vertė pasitempti kitus komandos žaidėjus ir neatsilikti. Jam buvo būdingas nugalėtojo mentalitetas.

Atėnų Panathinaikos 1992-1994

Tačiau ne visada viskas klostosi kaip iš pypkės. 1992 m. „Aris“ pirmą kartą po septynių iš eilės pergalingų sezonų nelaimėjo Graikijos pirmenybių. Nors buvo laimėtas šalies taurės finalas prieš „AEK“, tai buvo paskutinės N. Galio rungtynės vilkint Salonikų „Aris“ marškinėlius. Po ne itin sėkmingo sezono, komandos vadovai nutarė atjauninti komandą ir sutartis su N. Galiu buvo nepratęsta. Šiuo sprendimu labai apsidžiaugė „Panathinaikos“ vadovai ir pasiūlė palankias sąlygas Graikijos krepšinio žvaigždei. Nikos Galis sukirto rankomis su šiuo graikų klubu ir per du sezonus padėjo „Panathinaikos“ komandai pasiekti Europos klubų čempionato finalo ketvertą, bet Graikijos pirmenybių laimėti nepavyko.

Atėnų „Panathinaikos“ buo paskutinis klubas, kuriame teko parungtyniauti N. Galiui. Jo karjera baigėsi netikėtai 1994 m. Krepšininkas pasižymėjo sudėtingu charakteriu ir nerado bendros kalbos su Atėnų komandos treneriu. Vienose iš Graikijos lygos rungtynių, Nikos Galis trenerio sprendimu nebuvo įtrauktas į startinį penketą. Tai supykdė gynėją, jis paliko aikštę ir vėliau iškėlė ultimatumą komandos vadovams – arba jis, arba treneris. Klubo prezidentas kiek netikėtai pasirinko trenerį. Nors kitais metais buvo gandų, jog N. Galis vėl gali rungtyniauti „Aris“ klube, tačiau tam nebuvo lemta išsipildyti. Jis vis dar priklausė „Panathinaikos“ ekipai, o ši nenorėjo sustiprinti savo varžovų. Taip baigėsi puiki graikų taškų mašinos karjera.

Nikos Galis per savo karjerą sužaidė daugybę susižavėjimą kėlusių rungtynių ir pelnė ne vieną apdovanojimą. Kuriame turnyre bedalyvaudavo, dažnai taškų vidurkis perkopdavo 30 taškų ribą. Jo rezultatyvumo rekordas Graikijos lygoje yra 61 tšk. (prieš Ionikos), o rinktinėje – 53 (prieš Panamą). Žaidėjas 55 taškų ribą per visą savo karjerą yra peržengęs 10 kartų. Ypatingas rungtynes Nikos Galis sužaidė atstovaudamas „Panathinaikos“ prieš savo buvusį klubą „Aris“ – jis pelnė 36 taškus, pataikė visus 13 metimų iš žaidimo ir visas 10 baudų bei atliko 19 rezultatyvių perdavimų. Dar vienose rungtynėse krepšininkas atliko net 23 rezultatyvius perdavimus.

Nikos Galis 8 kartus tapo Graikijos čempionu, 7 kartus laimėjo Graikijos lygos taurę, 11 sezonų buvo rezultatyviausias Graikijos lygos žaidėjas, 8 kartus Eurolygos rezultatyviausias žaidėjas, 5 kartus tapo naudingiausiu žaidėju Graikijoje ir 4 sezonus buvo rezultatyvių perdavimų lyderis savo šalyje bei kartą Eurolygoje. N. Galis buvo rezultatyviausias visuose Europos ir Pasaulio turnyruose, kuriuos dalyvavo su rinktine nuo 1983 m. Savo kolekcijoje turi Europos čempiono ir vicečempiono medalius. N. Galis buvo išrinktas į FIBA šlovės muziejų. Tačiau svarbiausia, jog N. Galis buvo tas žmogus, kuris pakėlė Graikijos krepšinį į neregėtas aukštumas.

Įvertink!

5 žvaigždučių vertinimas yra jums iš kairės pusės, o 1 žvaigždutės vertinimas - dešinėje.

Vidurkis: 1 / 5. Vertinimų skaičius: 2

Dar nėra vertinimų

Įrašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *